Prvi osječki zborski maraton: Grad postaje epicentar vokalne umjetnosti

Osijek, grad s bogatom zborskom tradicijom, ovoga vikenda postaje središte vokalne umjetnosti regije, zahvaljujući prvom Osječkom zborskom maratonu. Manifestaciju organizira Kulturni centar Osijek pod vodstvom dirigentice Antoanete Radočaj-Jerković, a grad će ugostiti zborove iz pet gradova i dvije države.
Tijekom dva dana, 31. svibnja i 1. lipnja, publika će u Dvorani Franjo Krežma imati priliku čuti vrhunske zborove iz Zagreba, Splita, Beograda, Kecskeméta i Budimpešte, uz bogat prateći program. Na pozornicu će izaći mješoviti, ženski, dječji i vokalni zborovi i ansambli, izvodeći neka od najpoznatijih djela svjetske zborske literature. Izvodit će se i brojne skladbe hrvatskih skladatelja koji su do dana današnjeg ostali, i jesu standard svakog zborskog sadržaja.
Program započinje ove subote s prvim međunarodnim zborskim natjecanjem Polifonia Mundi u 16:30, a nakon toga će se svečano dodijeliti priznanja zborovima i dirigentima. Večer će početi koncertom Mješovitog pjevačkog zbora Umjetničke akademije u Splitu u 19 sati, a nastavit će se u 20 sati koncertom Vokalnog ansambla Ars Nova iz Kecskeméta i Budimpešte.
U nedjelju program počinje panel raspravom pod nazivom “Zborovi u disonantnim vremenima” u 12 sati. Uz panel raspravu, ujedno će se snimati podcast “Mudro zbori, mudro zvuči”, a sve to će se održati u maloj koncertnoj dvorani Kulturnog centra. Glazbeni dio nedjelje započinje u 18 sati koncertom Dječjeg zbora Hrvatske radiotelevizije iz Zagreba, a završava u 19 sati koncertom Akademskog zbora Collegium Musicum iz Beograda.
“Ako kažu da se dobar glas daleko čuje, o dosezima ovog, doslovnog i prenesenog harmoničnog višeglasja iz Osijeka, nastavit ćemo slušati i u godinama koje dolaze” – poručuju iz KC Osijek
Ulaz na sva događanja prvog Osječkog zborskog maratona je slobodan.