Povodom Dana Osječko-baranjske županije odana počast poginulim braniteljima

Stjepan Tomić | 01.06.26 13:33
Povodom Dana Osječko-baranjske županije odana počast poginulim braniteljima
Foto: OBŽ

Povodom Dana Osječko-baranjske županije, položeni su vijenci i zapaljene svijeće u znak sjećanja na poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje te civilne žrtve Domovinskog rata.

Počast je odana kod Kapelice Kraljice mira u Osijeku, mjesta koje je snažno povezano sa sjećanjem na stradanja u Domovinskom ratu i žrtvu onih koji su sudjelovali u obrani Osijeka, Osječko-baranjske županije i Republike Hrvatske.

Dan Osječko-baranjske županije obilježava se 2. lipnja, u spomen na dan kada su se 1997. godine u Belom Manastiru, prvi put od osnivanja Županije 1993. godine, na okupu našli predstavnici političkog života svih dijelova cjelovite Osječko-baranjske županije. Taj je datum povezan s procesom mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja i završetkom jednog od najvažnijih razdoblja novije hrvatske povijesti.

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća još je jednom naglašena zahvalnost svima koji su svojim životima, hrabrošću i žrtvom omogućili slobodu i stvaranje moderne hrvatske države. Obilježavanje Dana Županije zato nije samo svečani datum, nego i prilika za podsjećanje na temelje na kojima se Osječko-baranjska županija danas razvija.

Osječko-baranjska županija danas je prostor koji nastavlja graditi svoj razvoj kroz gospodarstvo, obrazovanje, infrastrukturu, turizam, poljoprivredu i projekte važne za ostanak i kvalitetu života stanovnika. No, svaki takav razvoj počiva na trajnom sjećanju na one koji su omogućili slobodu i mir.

Obilježavanje Dana Županije tako povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost, uz poruku da se žrtva hrvatskih branitelja i svih stradalih u Domovinskom ratu nikada ne smije zaboraviti.