Počinje izgradnja novog arhivskog spremišta Državnog arhiva na lijevoj obali Drave

Na lijevoj obali Drave, u osječkom naselju Podravlje, uskoro počinje izgradnja novog arhivskog spremišta Državnog arhiva u Osijeku. Riječ je o projektu vrijednom 5 milijuna eura kojim će se značajno unaprijediti kapaciteti i uvjeti rada, a objekt će se graditi prema suvremenim europskim standardima.
Nova zgrada nalazit će se na parceli površine 4.070 četvornih metara, a obuhvatit će dvije etaže namijenjene pohrani oko 15 tisuća dužnih metara arhivskog gradiva. Uz spremišne kapacitete, planirani su i prostori za prijem i obradu građe, digitalizaciju, restauraciju i konzervaciju, kao i uredske prostorije. Dio objekta bit će namijenjen javnosti, višenamjenski ulazni hol moći će primiti do 200 osoba te će služiti za edukativne, kulturno-prosvjetne i izložbene sadržaje.
Zemljište za izgradnju darovao je Grad Osijek u lipnju 2023. godine, a planirano je da radovi na gradilištu započnu 1. rujna ove godine. Useljenje u novi prostor predviđeno je za lipanj 2026.. Ova investicija označava i početak novog razvojnog ciklusa na osječkoj lijevoj obali, gdje se već dugo nije ulagalo u ovako značajne projekte.