Osijek domaćin 7. godišnjeg susreta braniteljica Domovinskog rata

031portal.hr | 09.06.25 01:35
Osijek domaćin 7. godišnjeg susreta braniteljica Domovinskog rata
Foto: Grad Osijek

U subotu je u Osijeku održan 7. godišnji susret braniteljica Domovinskog rata Republike Hrvatske, koji je okupio sudionice iz cijele zemlje, obitelji poginulih i nestalih branitelja, predstavnike vlasti te goste iz Ukrajine.

Događaj je bio posvećen očuvanju sjećanja na hrabrost žena koje su sudjelovale u obrani domovine, a ovogodišnji susret održan je pod motom „Žena – Majka – Ratnica“. Program je započeo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Kapele Majke Božje Kraljice Mira, nakon čega je uslijedio mimohod sudionica do konkatedrale sv. Petra i Pavla, gdje je služena sveta misa.

Svečana akademija u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku bila je središnji događaj susreta, a nakon nje održano je zajedničko fotografiranje na Trgu Ante Starčevića.

Zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin zahvalio je braniteljicama na nesebičnosti i naglasio važnost njihove uloge u obrani grada Osijeka. Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved poručio je da je Osijek nepokoreni grad zahvaljujući upravo njima te najavio izgradnju najvećeg veteranskog centra u Hrvatskoj upravo u Osijeku.

Ministar obrane Ivan Anušić izrazio je potporu Ukrajini, ističući paralelu između hrvatskog i ukrajinskog puta prema slobodi. Županica Nataša Tramišak poručila je kako bez branitelja i braniteljica danas ne bi bilo slobodne Hrvatske, a predsjednica Udruge braniteljica OBŽ Jandranka Ban naglasila je da njihova žrtva nikada neće biti zaboravljena.

Ovaj susret još jednom je potvrdio koliko je zajedništvo, solidarnost i uloga žena u ratu i danas od neprocjenjive važnosti za hrvatsko društvo.