Našice ugostile načelnika Stare Bystrice u prijateljskom posjetu

Stjepan Tomić | 08.05.26 15:53
Našice ugostile načelnika Stare Bystrice u prijateljskom posjetu
Foto: Grad Našice

Odlična suradnja Slovaka i Hrvata nastavljena je službenim prijateljskim posjetom načelnika Stare Bystrice Jána Podmanickog Gradu Našicama.

Poveznica između Stare Bystrice i Našica su doseljeni Slovaci koji danas žive u Jelisavcu, a posebno snažan oblik suradnje ostvaren je tijekom Domovinskog rata, kada su upravo u Staroj Bystrici bili smješteni učenici i učiteljice iz Jelisavca.

Suradnja se danas nastavlja kroz pjesmu, ples, običaje i vatrogastvo, što je bio i jedan od glavnih razloga posjeta slovačkog načelnika Našicama.

Uz načelnika Podmanickog, prijemu su nazočili saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek, predsjednica Vijeća slovačke nacionalne manjine Osječko baranjske županije Ana Kanđera Legčević, predsjednik DVD a Jelisavac Darko Kuric i Ena Balen.

Dobrodošlicu su im poželjeli gradonačelnik Krešimir Kašuba, predsjednica Gradskog vijeća Grada Našica i direktorica Turističke zajednice Ines Resler, vijećnik i predsjednik Matice slovačke Jelisavac Danijel Kubala, vijećnica ispred slovačke nacionalne manjine Antonela Gvozdenović, predsjednica Matice slovačke Markovac Našički Vesna Budoš te predsjednik Vijeća slovačke nacionalne manjine Grada Našica Kristijan Zavada.

Na prijemu se razgovaralo o dosadašnjoj suradnji, ali i budućim aktivnostima koje će se temeljiti na posjetu načelnika Danima Slovaka u Jelisavcu, odnosno Večeri Kobačika, te otvaranju Centra za druženje i edukaciju u Jelisavcu.

Gradonačelnik Kašuba istaknuo je kako Našice i Staru Bystricu povezuju pripadnici slovačke nacionalne manjine u Jelisavcu i Markovcu, ali i prijateljstvo potvrđeno u najtežim vremenima. Naglasio je kako su 1991. i 1992. godine djeca iz Našica bila ugošćena i zbrinuta u Slovačkoj, odnosno u Staroj Bystrici.

Načelnik Podmanicky zahvalio je na gostoprimstvu i najavio nastavak dobre suradnje, ističući kako se u Našicama osjeća dobrodošlo te kako će se i dalje zalagati za snažniju potporu Slovacima iz Hrvatske u njihovoj matičnoj domovini.