Možemo! uputilo otvoreno pismo javnosti “Za zeleni pampas”

Dora Rosandić | 14.08.25 15:51
Možemo! uputilo otvoreno pismo javnosti “Za zeleni pampas”

Inicijativa Za zeleni Pampas uputila je otvoreno pismo Hrvatskim vodama, Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, zahtijevajući djelomičnu izmjenu projekta nastavka šetališta uz Dravu od Neptuna prema zapadu. Traže da se umjesto planirane kombinacije asfalta, betona i betonskih opločnjaka koristi krajobrazna hidrotehnička gradnja s prirodnim i poluprirodnim materijalima te dodatnim ozelenjivanjem.

Prema stajalištu Možemo!, ovakav bi pristup očuvao zelene površine, smanjio negativan utjecaj klimatskih promjena i unaprijedio tradicionalno osječko izletište i kupalište na Pampasu. U otvorenom pismu koje je danas, 14. kolovoza poslano medijima, upozoravaju da bi planiranih 7.500 do 10.000 tona betona pretvorilo ovo područje u „vruću točku“, jer beton značajno doprinosi pregrijavanju gradskih površina.

Inicijativa podsjeća da su HDZ-ova većina u Gradskom vijeću i gradonačelnik Ivan Radić odbili prijedlog kluba vijećnika MOŽEMO! da se na dnevni red stavi preporuka za izmjenu projekta, iako ga je peticijom podržalo više od 1.500 građana. U pismu navode i podatke iz istraživanja (Lancet, 2022.) prema kojima Osijek ima najveću stopu smrtnosti od visokih temperatura među 842 grada u Europi, što smatraju alarmantnim pokazateljem.

Predstavnici MOŽEMO! najavili su da će pritužbu uputiti Europskoj mreži pučkih pravobranitelja i Europskom parlamentu, kako bi dodatno skrenuli pozornost na ovaj problem.