U Hotelu Osijek, danas (11. lipnja 2024. godine) je održana EcoDaLLi Living Lab konferencija s ciljem prezentiranja trenutnih problema i potencijalnih rješenja za klimatske promjene koje zahvaćaju područje i sliv Dunava. Inače, ciljevi Zelenog plana za 2030. i 2050. godinu guraju EU prema integriranim rješenjima i jasnim ciljevima. EcoDaLLi, ugrađen u misiju ‘Obnovimo naše oceane, mora i vode do 2030.’, pomoći će u postizanju slatkovodnih ciljeva Europskog zelenog dogovora, integrirajući sustavni pristup obnovi, zaštiti i očuvanju cijelog dunavskog bazena, osiguran koordiniranim akcijama. Otvorenju konferencije nazočio je i zamjenik župana Josip Miletić – prenosi Osječko-baranjska županija.
– Očuvanje prirode i okoliša u kojem živimo jedno je od najvažnijih pitanja s kojima se susrećemo danas, prije svega zbog odgovornosti prema budućim generacijama. I u fokusu Europske unije za naredno razdoblje su zelene i digitalne politike, u čijem će kreiranju značajnu ulogu zasigurno imati znanstvenici i stručnjaci, čije zaključke možemo čuti na konferencijama poput ove današnje. Čestitam svima koji su sudjelovali u organizaciji i pripremi ovog događaja – kazao je Miletić.
U projekt EcoDaLLi među prvima se uključila Općina Draž koja se nalazi na rijeci Dunav i s njim aktivno živi. – I ovih dana kada svjedočimo visokom vodostaju Dunava i njegovoj snazi i moći, izuzetno nam je važno čuti i razmijeniti iskustva s ostalim državama koje se nalaze na njegovu slivu. Također, važno je napomenuti kako Dunav povezuje više zemalja nego Sredozemno more zbog čega je nužan partnerski odnos i suradnja sa svim državama kroz koje protiče – rekao je načelnik Općine Draž Stipan Šašlin.
Organizator današnje konferencije je Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, a voditelj projekta EcoDaLLi Living Lab je Hrvoje Mikulčić koji je naglasio kako klimatske promjene značajno utječu na život rijeka. – Danas smo ovdje zbog konferencije, odnosno radionice koja je vezana za klimatske promjene, s naglaskom na dunavski sliv. Projekt je započeo u siječnju 2023. godine, a ukupno traje četiri godine tijekom kojih će se nastojati pronaći rješenja za poboljšanje kvalitete životnog prostora uz Dunav, ali i uz močvarna područja. Svjesni smo sve većeg utjecaja klimatskih promjena na sve sfere naših života, a one između ostaloga pogađaju i rijeke. Naime, u trenutcima niskog vodostaja nastaju problemi s pitkom vodom u nekim područjima, ali i problemi s poljoprivrednom proizvodnjom. Mi smo također država koja je iznimno ovisna o hidropotencijalu pa se javljaju i poteškoće u stvaranju električne energije. Inače, ovim smo projektom osigurali zeleno mrijestilište u Općini Draž pomoću obnovljivih izvora energije kako bi smo osigurali stvaranje domaćeg mrijesta kojim će se poribljavati određeni predjeli Dunava – objasnio je Mikulčić.