Investicije u OBŽ premašuju milijardu eura: Predsjednik Sabora Jandroković u radnom posjetu Osječko-baranjskoj županiji

Dora Rosandić | 22.04.26 23:34
Investicije u OBŽ premašuju milijardu eura: Predsjednik Sabora Jandroković u radnom posjetu Osječko-baranjskoj županiji
Foto: OBŽ

Osječko-baranjska županija jučer je bila središte važnih političkih i razvojnih razgovora. Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića, boravio je u radnom posjetu Osijeku i Belom Manastiru, gdje su s lokalnim čelnicima analizirali projekte koji izravno mijenjaju vizuru istoka Hrvatske.

U sjedištu županije, domaćini sastanka bili su županica Nataša Tramišak, gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, gradonačelnik Đakova Marin Mandarić te saborski zastupnici. Fokus razgovora bio je na investicijskom ciklusu čija ukupna vrijednost premašuje milijardu eura.

Zdravstvo i obrazovanje u fokusu

Jedna od najvažnijih tema bila je izgradnja novog Kliničkog bolničkog centra Osijek, projekta vrijednog 854 milijuna eura. Rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa i darovanjem zemljišta od strane Županije, stvoreni su svi preduvjeti za realizaciju ovog povijesnog zahvata u zdravstvu.

Obrazovni sektor također prolazi kroz najveći ciklus ulaganja do sada, vrijedan više od 74 milijuna eura. Planira se izgradnja i rekonstrukcija 19 osnovnih škola kako bi se omogućila jednosmjenska nastava, a istaknuta je i izgradnja nove zgrade I. gimnazije u Osijeku.

Od stambenog zbrinjavanja do gospodarskog rasta

Kroz projekt „Naša Slavonija i Baranja – naš dom“, predstavljeni su konkretni koraci za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji, dok se u gospodarskom smislu Županija okreće jačanju prehrambene sigurnosti kroz potpore mlinskoj industriji. Razgovaralo se i o Regionalnom centru za gospodarenje otpadom Orlovnjak te proširenju kapaciteta domova za starije osobe.

“Brojke ne lažu, one su egzaktne i jasno pokazuju napredak, tako će se on nastaviti zahvaljujući svima nama i vama koji sudjelujete u projektima.” poručio je ministar Ivan Anušić.

Posjet Baranji: Ulaganja u najmlađe

U drugom dijelu posjeta, izaslanstvo je u Belom Manastiru obišlo radove na rekonstrukciji Osnovne škole Šećerana te projekt proširenja Dječjeg vrtića Cvrčak. Na području samog grada provode se investicije vrijedne više od 14 milijuna eura, s ciljem podizanja standarda javnih usluga i kvalitete života svih stanovnika Baranje.