Nakon četiri dana bogatog programa, koji je obuhvatio izvanredne predstave, kreativne i edukativne radionice, te razne druge sadržaje, u subotu navečer zatvoren je 17. Međunarodni festival kazališnih akademija Dioniz u Đakovu. Na završnoj ceremoniji, priznanje za izuzetno umjetničko ostvarenje dodijeljeno je Mili Stanojević s Akademije za umjetnost Univerziteta u Banjoj Luci, dok je nagrada za najbolju izvedbu u cjelini pripala Fakultetu dramskih umjetnosti Skopje za predstavu “Projekt: Višnjik”. Priznanja je dodijelio gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić.
Završna večer festivala održana je u Domu kulture u Piškorevcima, jer je, zbog energetske obnove Centra za kulturu u Đakovu, ovogodišnji Dioniz bio raspoređen na više lokacija u samom gradu i okolici. Festival je nudio jedinstveno interdisciplinarno iskustvo, s posebnim naglaskom na spoj umjetnosti i aktivizma, što je bila ključna tema cijelog događaja – prenosi Grad Đakovo.
Ove godine festival je okupio 130 sudionika, studenata glume sa deset kazališnih akademija iz Hrvatske i inozemstva, uključujući Zagreba, Osijeka, Splita, Rijeke, Cetinja (Crna Gora), Ljubljane (Slovenija), Skopja (Sjeverna Makedonija), Sarajeva, Banje Luke (Bosna i Hercegovina) i Tilburga (Nizozemska). Osim studenata, u programu su sudjelovali i profesori, mentori, nezavisni umjetnici, te drugi kreativni pojedinci. Dioniz je ove godine ponudio mnogo više od same glume – obuhvatio je pokret, ples, govor, a kroz sve te discipline, razmatrao ključna pitanja suvremenog života.
Uz deset ispitnih produkcija iz različitih akademija, festival je obogatio i pet profesionalnih predstava, uključujući jedno premijerno izvođenje, okrugle stolove na teme “Autorstvo i artivizam” te “Ne/Zavisni”, predstavljanje knjige, izložbu Zlatka Kozine pod nazivom “Suvremena umjetnost 153”, te bogat glazbeni program.
Izvršni producent ovogodišnjeg festivala bio je Marijan Josipović, dok je umjetnički voditelj bio Leo Rafolt.