Dan državnosti obilježen odavanjem počasti stradalima u Domovinskom ratu

U povodu Dana državnosti Republike Hrvatske, članovi izaslanstva Osječko-baranjske županije, predvođeni županicom Natašom Tramišak, danas, 29. svibnja 2026. godine, položili su vijenac i upalili svijeće ispred križa na platou Kapelice Kraljice mira u Osijeku.
Počast svim stradalima u Domovinskom ratu odali su i članovi izaslanstava Grada Osijeka, predvođeni zamjenikom gradonačelnika Draganom Vulinom, Policijske uprave osječko-baranjske, Hrvatske vojske te Koordinacije udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata Osječko-baranjske županije.

OBŽ
Županica Nataša Tramišak istaknula je kako se Dan državnosti obilježava s ponosom i zahvalnošću prema svima koji su svojom žrtvom stvarali neovisnu i slobodnu Hrvatsku. Posebno je naglasila ulogu hrvatskih branitelja, ali i svih generacija koje su se kroz povijest borile za hrvatsku državu.
Poručila je kako je današnja odgovornost nastaviti razvijati Hrvatsku kao slobodnu, neovisnu i suverenu državu, članicu NATO saveza, u kojoj će nove generacije imati priliku ostati, graditi svoju budućnost i u koju će se oni koji su otišli moći vratiti.

OBŽ
Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako se ne smiju zaboraviti ljudi koji su svoje živote utkali u slobodu i neovisnost Hrvatske. Dodao je kako im današnje generacije duguju izgradnju grada i domovine što sličnije onoj kakvu su oni sanjali.
Obilježavanje Dana državnosti bilo je prilika za dostojanstveno prisjećanje na žrtvu hrvatskih branitelja i svih stradalih u Domovinskom ratu, ali i za podsjećanje na važnost očuvanja vrijednosti na kojima je nastala moderna hrvatska država.