Izmjene i dopune zakona kojima se uvodi temeljno vojno osposobljavanje bit će u lipnju upućene u e-savjetovanje, a očekuje se njihovo donošenje u Hrvatskom saboru do kraja godine – objavio je MORH na svojim službenim mrežnim stranicama. Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić prije dva dana na aktualnom prijepodnevu u Saboru odgovorio je na pitanje zastupnika Ljubomira Kolareka, navodeći kako će izmjene zakona nakon savjetovanja ići u prvo čitanje, dok je drugo čitanje predviđeno za početak jesenskog zasjedanja, a usvajanje tijekom listopada.
– Predviđeno je da do kraja godine budu u potpunosti prihvaćene izmjene i dopune Zakona o službi u Oružanim snagama i Zakona o obrani, koji će omogućiti provođenje temeljnog vojnog osposobljavanja, a primjena bi trebala početi do kraja ove godine ili najkasnije početkom iduće – rekao je Anušić. Dodao je kako se očekuje da prvi pozivi za temeljno vojno osposobljavanje krenu već ove jeseni.
Potencijal za temeljno vojno osposobljavanje čini 18.500 do 19.000 mladića koji svake godine navrše 18 godina. Ministar je istaknuo kako očekuje da će se dio njih pozvati na priziv savjesti te će biti upućeni Ministarstvu unutarnjih poslova na daljnji postupak.
– Ministarstvo obrane preuzet će između 4.000 i 5.000 ročnika godišnje. Predviđa se organizacija pet generacija godišnje, a ukupni godišnji trošak iznosio bi oko 20 milijuna eura – rekao je Anušić. Pojasnio je kako je broj od 4.000 ročnika dovoljan za potrebe djelatne vojne službe i pričuve. Također, naglasio je da ročnici neće moći dobiti otkaz za vrijeme osposobljavanja te će se po završetku vratiti na svoja radna mjesta, dok će studenti do 29. godine imati pravo na odgodu obveze do završetka studija.
Naknada ročnicima iznosit će 1.100 eura neto mjesečno, uz prednost pri zapošljavanju u državnoj upravi. Priziv savjesti ostaje mogućnost za sve koji ne žele služiti vojni rok s oružjem, a za njih će postojati dvije alternative: služenje u sustavu civilne zaštite ili u lokalnoj samoupravi.
U slučaju služenja u civilnoj zaštiti, trajanje osposobljavanja bit će tri mjeseca uz mjesečnu naknadu od 250 eura, a ročnici će biti osposobljeni za djelovanje u kriznim situacijama poput požara, poplava ili potresa. Ako budu raspoređeni u lokalnu samoupravu, služba će trajati četiri mjeseca, a uključivat će poslove poput čišćenja kanala i košnje trave. Još nije poznato hoće li se ovo razdoblje uračunavati u radni staž.
Jučer je u vrhu Vlade održan sastanak na kojem su usuglašena tri ključna dokumenta koja će oblikovati budućnost nacionalne obrane.