Jučer su na Cvjetnom trgu, točnije u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu, Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Klinika kreativnosti predstavili knjigu “Bećarci”, autora Dragutina Pavličevića. O knjizi su govorili prireditelj Zdravko Ronko, urednica Helena Sablić Tomić, hrvatski književnik, povjesničar i likovni kritičar iz Zagreba Đuro Vidmarović, kćerka Dragutina Pavličevića i ravnatelj Instituta društvenih djelatnosti Ivo Pilar Željko Holjevac.
Predstavljanju knjige nazočili su i posebni savjetnik predsjednika Vlade Republike Hrvatske za društvena pitanja Zvonko Kusić, sudac Ustavnog suda Republike Hrvatske Dražen Bošnjaković, ravnateljica Instituta za migracije i narodnosti Marina Perić Keselj, predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Joško Klisović, umirovljeni general pukovnik Mate Laušić, Veliki meštar Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ Mislav Grgić, savjetnika predsjednika HDZ-a Vladimir Šeks i brojni drugi.
Za Bećarce i dobru zabavu, pobrinula se tamburaška grupa Plahuteri iz Zagreba.
U nastavku članka donosimo životopis autora knjige, videozapis s predstavljanja knjige i fotogaleriju.
Pavličević, Dragutin, hrvatski povjesničar (Luka Krmpotska, 15. I. 1932). Diplomirao 1956. povijest i hrvatski jezik na Višoj pedagoškoj školi u Zagrebu. Isprva radio kao nastavnik u Pleternici, a nakon završena izvanrednoga studija povijesti na Filozofskom fakultetu u Beogradu (1964), postao je predavač povijesti na Pedagoškoj akademiji u Petrinji. God. 1965. utemeljio je Povijesno društvo za Sisak, Petrinju i Banovinu. God. 1968-70. bio je ravnatelj gimnazije u Petrinji, a 1970-76. urednik u Školskoj knjizi u Zagrebu. God. 1976. doktorirao povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Od 1976. bio je znanstveni suradnik u Institutu za hrvatsku povijest, potom znanstveni savjetnik Zavoda za hrvatsku povijest Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, a 1997-2003. znanstveni savjetnik u Institutu društvenih znanosti »Ivo Pilar«. Jedan je od pokretača Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Autor je mnogih udžbenika, priručnika i didaktičkih materijala za nastavu povijesti. U znanstvenom radu bavi se hrvatskom poviješću XIX. i XX. st., posebice agrarnom problematikom, istočnim pitanjem, hrvatskom dijasporom i pitanjem granica. Uredio je zbornike Vojna krajina (1984) i Krbavska bitka i njezine posljedice (1997). Značajnija djela: Narodni pokret 1883. u Hrvatskoj (1980), Hrvatske kućne zadruge (I, 1989), Moravski Hrvati: povijest, život, kultura (1994), Povijest Hrvatske (1994), Kratka politička i kulturna povijest Bosne i Hercegovine (2000), Iz ambara sjećanja i divana (2007), Hrvati i istočno pitanje (2007), Grad Pleternica: 1270.-2010. (koautor, 2009), Hrvatske kućne/obiteljske zadruge (I-II, 2010).