U domu kulture u Bilju jučer je (26. veljače) održana prva u nizu konferencija u organizaciji Općine Bilje i Kulturnog razvojnog centra Bilje na temu poljoprivrede. Općina Bilje je poljoprivredna općina koja je po broju mladih poljoprivrednika iznad prosjeka Republike Hrvatske, pa je i današnja tema konferencije bila „Mladi i poljoprivreda – kako mijenjati poljoprivredu Baranje“. Konferenciji su uz predavače i paneliste nazočili i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i načelnik Općine Bilje Željko Cickaj – prenosi Osječko-baranjska županija.
– Odaziv na današnju konfenreciju govori o tome da su mladi poljoprivrednici s našeg područja otvoreni za razgovor o unaprjeđenju poljoprivrede u Općini Bilje. Iduća će tema biti turizam koja je usko vezana s poljoprivredom što nije samo interes općine Bilje, nego cijele Osječko-baranjske županije pa i šire zajednice. O ove dvije gospodarske grane ovisi budućnost demografske slike Općine. Želimo da mladi ostaju i da se doseljavaju – rekao je načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.
Da su mladi poljoprivrednici u fokusu Osječko-baranjske županije potvrđuje i župan Lukić ističući kako pilot projekt Strizivojna – prvo digitalno selo u Hrvatskoj od Poslovnog dnevnika preuzima Osječko-baranjska županija i kako je u budućnost cilj u projekt uključiti i druge općine s područja županije.
– Pohvaljujem Općinu Bilje što je organizirala ovakvu konferenciju kojom osim što povezuje mlade poljoprivrednike sa svog područja, pruža im i mogućnost za edukaciju i informiranje kako bi unaprijedili svoju proizvodnju. Opstanak sela znači opstanak naših ljudi na ovom području, jer Županija pa i cijela država su jaki, koliko su jaki njezini rubovi. Mladi poljoprivrednici su budućnost poljoprivrede Slavonije i Baranje. Da postoji potencijal kada je riječ o poljoprivrednim površinama, to znamo, no raduje činjenica da smo kroz projekt Prvog digitalnog sela u Hrvatskoj – Općine Strizivojna spoznali da postoji izniman potencijal i u ovim mladim ljudima koji su spremni uhvatiti se u koštac s klimatskim izazovima i novitetima koje donosi razvoj tehnologije kako bi unaprijedili svoja obiteljska poljoprivreda gospodarstva – rekao je župan Lukić i dodao kako će se u projekt uključiti i Općina Bilje.
O mogućnostima korištenja sredstava EU kroz primjere iz prakse govorio je Tihomir Kovač, konzultant za Europske fondove. Predstavio je aktualne mogućnosti financiranja projekata mladih poljoprivrednika.
l Dva su natječaja trenutačno objavljena čija provedba je u tijeku i za ove programe postoji iznimno velik interes na terenu. Riječ je o natječaju za mlade poljoprivrednike i natječaju za preradu. Spomenut ću i određene financijske instrumente koji su dostupni, kako poduzetnicima početnicima općenito, tako i početnicima u području poljoprivrede i prerade. To su HBOR i HAMAG BICRO programi. Nalazimo se na početku financijske perspektive do 2027. godine i ovi pozivi o kojima govorim za mlade poljoprivrednike su prvi u ovom financijskom razdoblju i nose sa sobom određena nova pravila igre, odnosno nove uvjete i kriterije tako da je ova konferencija pogođena u pravo vrijeme kada su u pitanju mladi poljoprivrednici te njihovo informiranje i animiranje – rekao je Kovač.
Na panelu „Mladi i poljoprivreda sudjelovali su Ivan Plaščak, predsjednik Odbora za poljoprivredu Općine Bilje i profesor na Fakultetu agrobiotehnoloških znanosti, Ilija Pranjić, pročelnik za poljoprivredu Osječko-baranjske županije, Valentina Ivanišević iz Prvog digitalnog sela u Hrvatskoj, Općine Strizivojna i Martin Prevoznik, mladi poljoprivrednik i vlasni istoimenog OPG-a.
– U Hrvatskoj poljoprivredi je veći broj starih gospodarstva, odnosno nositelji gospodarstva su stariji od 65 godina. Općina Bilje je s oko 14% mladih poljoprivrednika iznad hrvatskog prosjeka. Kada govorimo o digitalizaciji, kod naših poljoprivrednika ima puno prostora za napredak. Svakako bi u suradnji s Ministarstvom i s fakultetima i školama trebalo sustavno provoditi edukaciju poljoprivrednika, kako ovih koji trenutačno jesu poljoprivrednici, tako i budućih. Vjerujem kako će današnja konferencija potaknuti na promišljanje o digitalizaciji kako poljoprivrednike tako i sve razine vlasti koje trebaju biti podrška na tom putu – rekao je Plaščak.
U kojem smjeru što digitalizirati u poljoprivredi je kompleksna i vrlo široka tema, a upravo razgovori s poljoprivrednicima će potaknuti smjer razvoja digitalizacije sela. Svoja iskustva na konferenciji je podijelio i Martin, koji se uz studij poljoprivrede aktivno bavi poljoprivredom.
– Najveći izazov s kojim se susrećemo su troškovi digitalizacije i upravo tu očekujemo podršku države. Osobno se susrećem s digitalnim alatima i svjestan sam koliko oni mogu unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju. Često starije generacije poljoprivrednika smatraju da su tradicionalni načini bavljenja poljoprivredom najbolji, no kada im predstavimo nove mogućnosti koje značajno utječu na kvalitetu i prinose i sami prihvaćaju modernizaciju poljoprivrede i spremniji su na ulaganje – rekao je Martin Prevoznik.
Nakon iznimno uspješne poljoprivredne konferencije, iz Općine Bilje i Kulturno-razvojnog centra već za idući mjesec najavljuju novu kojoj će tema biti turizam.