Komemoracijom ispred Postaje granične policije Dalj obilježeno je tragično stradavanje 39 hrvatskih branitelja – 20 policajaca, 15 pripadnika Zbora narodne garde i četiri pripadnika Civilne zaštite – koji su svoje živote dali braneći Policijsku postaju Dalj, a samim tim i stanovnike Aljmaša, Dalja i Erduta. Naime, 1.kolovoza 1991. godine jedinice 51. motorizirane brigade Jugoslavenske narodne armije, s pridruženim jedinicama teritorijalne obrane napale su šire područje Dalja i Erduta i započele prodor u Dalj – prenosi Grad Osijek.
Kod spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima vijence su, uz članove obitelji poginulih i predstavnike Koordinacije udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata OBŽ, položili potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin.
„Posebno se sjećamo šlepa koji je odavde krenuo i spašavao starce, djecu, žene, civile iz Aljmaša bježeći od onoga što se dogodilo u Dalju i što se kasnije događalo na području cijele naše Slavonije i Hrvatske. Toga se moramo sjećati. To moramo poštovati, obilježavati. O tome moramo učiti generacije koje dolaze iza nas. Prošlo je jako puno vremena od tog događaja, a ja imam osjećaj da nismo prenijeli ključna znanja i ključne zaključke iz tog sukoba koji se dogodio 90.-ih godina ovdje na području Hrvatske. Oni koji dolaze moraju znati što se događalo, moraju znati kakve su povijesne činjenice i kroz što je hrvatski narod prolazio 90.-ih godina i koliko je teško bilo obraniti neovisnost RH. – istaknuo je u Dalju potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić.
Svoja je sjećanja na današnji dan podijelio zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin koji je s obitelji prognan iz Dalja.
„Sigurno da naviru sjećanja na današnji dan prije 33 godine, iako sam bio petogodišnji dječak, ali valjda zbog stresa i traume, pa ti neke slike ostanu urezane u sjećanje, tako na današnji dan kad zaista nije bilo ugodno, kad sam s majkom, doslovno i bez vrećice u ruci nakon iznenadnog napada koji je počeo u 4 sata u jutro, kad su gorjeli i nebo i zemlja na ovom području, kad nismo znali gdje je otac, hrvatski dragovoljac i branitelj, tek nakon dva dana smo čuli da je preživio, na ovaj dan ,ali i sve druge dane se trebamo prisjetiti onih koji su podnijeli najveću žrtvu za našu slobodu.“- izjavio je zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin.
„ Ono što se dogodilo u Dalju nikad se ne smije zaboraviti. Mi ćemo voditi brigu o tome da svake godine ovdje dođemo, ali ne samo taj dan već i čitave godine, za sve ono što je bitno za ljude koji ovdje žive, koji ovdje žele graditi obiteljski život.“- izjavio je zamjenik župana osječko Josip Miletić.
Prije komemoracije u Dalju zapaljene su svijeće kod spomenika žrtava Domovinskog rata u Aljmašu, te je spušten vijenac u Dunav u spomen na prognano stanovništvo Aljmaša, Dalja i Erduta koje je 1. kolovoza 1991. godine šlepovima prevezeno u Osijek. U dvorištu Vinarije Erdut zapaljene su svijeće pred spomen-obilježjem poginulim pripadnicima prve satnije prve bojne treće Gardijske brigade Hrvatske vojske. U Poduzetničko-razvojnom centru Općine Erdut održana je promocija knjige ”Aljmaš, Dalj i Erdut u Domovinskom ratu”, autora Frane Tokića i Marina Banovića.