Ispred Crkve svetih Petra i Pavla pokraj Topolja u Baranji održan je nikad bogatiji program 29. Baranjskog bećarca, najbolje baštinske manifestacije u Hrvatskoj za 2023. godinu. I ove godine u dvodnevnom festivalu tradicije, kulture i gastronomije uživale su tisuće posjetitelja. Uz Šokački vašar, izložbu fotografija i dječju smotru folklora, goste je prvoga dana manifestacije oduševio novi program „Vino i tambure“ na kojemu je vrhunska podunavska vina predstavilo 14 vinara iz Baranje, Mohača i Vojvodine uz zvuke tamburaške glazbe – prenosi Osječko-baranjska županija.
Subotnji program obilježile su utrke zaprežnih kola, sajam domaćih proizvoda te smotra folklora koja je okupila folkloraše iz Hrvatske, Srbije, Mađarske, Bosne i Hercegovine te Austrije, no središnji je događaj bio Festival tista, jedna od najposjećenijih gastronomskih manifestacija u Osječko-baranjskoj županiji.
-4. Festival tista okupio je 18 ekipa iz 3 države, Hrvate iz Srbije, Mađarske i hrvatske Baranje koji su pripremili čak 40 vrsta jela. No, ono što je najvažnije jest to da sve više ljudi pokazuje da je upravo tijesto gastro brand Baranje gdje dokazujemo svo bogatstvo naše gastronomije koja je najraznovrsnija i najbogatija u Hrvatskoj, a ovakve manifestacije to najbolje pokazuju. Trganci, lokšice, čikovi, brojne su forme i nazivi i mi to populariziramo i vraćamo u upotrebu i nadamo se da će sutra biti na jelovnicima baranjskih restorana – rekao je Mislav Matišić iz Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.
Smotru folklora svečano je otvorio izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora i saborski zastupnik Goran Ivanović. -Za turizam i razvoj turizma su važne dvije komponente: destinacija i proizvod. Pohvale svima koji sudjeluju u organizaciji Baranjskog bećarca, naročito Općini Draž, direktoru TZ Općine Draž Filipu Golubovu i Mislavu Matišiću iz TZ Osječko-baranjske županije koji su posljednjih nekoliko godina spojili upravo te dvije ključne stvari. Sve ovo što vidimo ovdje pokazuje da Slavonija, Baranja i Srijem imaju taj potencijal, samo ga treba staviti u funkciju i dati priliku mladima koji imaju snagu i ideju da ga razvijaju – istaknuo je Ivanović.
Baranjski bećarac već je treću godinu zaredom i mjesto godišnjeg susreta podunavskih Hrvata iz Mađarske i Vojvodine, a kao i prethodnih godina gosti su bili i Hrvati iz Crne Gore. -Uz bogat program i pregršt aktivnosti izrazito je važan susret Hrvata koji su došli iz Srbije, Crne Gore i Mađarske te onih koji ovdje žive. Osječko-baranjska županija ovim događanjem želi potaknuti raznovrsnost, pluralizam, ali isto tako i sjećanje na svoju kulturnu i povijesnu baštinu koje uistinu ne nedostaje. Posebno bih istaknuo suradnju s dijasporom i s Hrvatima izvan Hrvatske, kontinuirano im pomažemo financijski, ali i u svakom drugom smislu kako bi mogli ostvariti i izgraditi sve ono što im je važno. Nedavno smo bili u posjetu u Kotoru i Tivtu u Crnoj Gori te Subotici u Vojvodini i to ćemo činiti i ubuduće jer Hrvati gdje god se nalazili trebaju imati našu podršku iz Domovine i oni su važan kotačić u razvoju Republike Hrvatske. Hvala im na svemu što čine – poručio je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić.
Predsjednik i zastupnik Hrvatske građanske inicijative u Skupštini Crne Gore Adrijan Vuksanović istaknuo je tradicionalno dobre odnose s Osječko-baranjskom županijom te na podršci izrazio posebnu zahvalnost donedavnom županu, današnjem potpredsjedniku Vlade RH i ministru obrane Ivanu Anušiću te zamjeniku župana koji obnaša dužnost župana Mati Lukiću. – Jako je važno nama Hrvatima koji proživljavamo posebne društveno-političke trenutke u Crnoj Gori koji su puni kušnje da imamo takvu potporu iz RH koja je i institucionalna, ali i nadinstitucionalna. Izrazito me raduje zajedništvo koje Hrvati ostvaruju, ne samo ono koje se realizira između Hrvata u Hrvatskoj i Crnoj Gori već vidimo da nas ovdje ima i iz Srbije i Mađarske i iz drugih krajeva i to znači da je svijest o hrvatskom zajedništvu svakim danom sve jača i zbog toga smo jako radosni – zaključio je Vuksanović.
O važnosti skrbi i potpori Hrvatima izvan Domovine govorio je i načelnik Općine Draž Stipan Šašlin. -Matična država to treba činiti, to je doista njena uloga, kako na lokalnoj, regionalnoj tako i na državnoj razini. Ovo je sada već tradicionalno okupljanje koje ćemo i dalje nastaviti organizirati kako bismo im iskazali potporu i pomoć u njihovim životnim problemima – istaknuo je Šašlin.